2025. Béta-generáció start
Mark McCrindle társadalomkutató, és jövőkutató szerint 2025.01.01. egy új generáció kezdete. Az ő nevéhez fűződik az alfa-generáció névadás is, és szerinte azért megyünk előre a görög ábécében, mert az alfákat is egy technológia helyzetről nevezték el, az ún. érintőképernyős eszközök magas arányáról, így egy új szakasz indult el. És most jött el a béta-generáció ideje, vagy nem?
fotó:pexels.com
Szerinte a 2025 és 2039 között született egyének, akiknek többsége várhatóan még a 22. században is élni fog. Hiszen a technológiának óriási egészségvédő funkciója van (gyógyszerektől kezdve a sebészetig, minden szinten érezhető az életminőség, és az élethosszúság javulása).
A béta generációhoz tartoznak a fiatalabb Y generációsok (millenniumiak) és az idősebb Z generáció gyermekei is, és McCrindle szerint 2035-re a világ népességének 16%-át fogják alkotni.
Béta generációra jellemző lesz a technológiai integráció és a sokszínűség megbecsülése.
"Míg az Alpha generáció az intelligens technológia és a mesterséges intelligencia térhódításának tanúja volt, a Béta generáció olyan világban fog felnőni, ahol ezek az innovációk teljesen beépülnek a mindennapi életbe. Az oktatástól és a karriertől kezdve az egészségügyön át a szórakozásig az AI és az automatizálás központi szerepet fog játszani, és a tanulástól a vásárláson át a társadalmi interakciókig mindent személyre szab majd olyan módon, amely még csak most kezd kialakulni."
Olyan témák kerülnek majd az ő életükbe előtérbe, mint az éghajlatváltozás kezelése, és a népesedés miatt táplálás menedzselése.
Egyetértek az érintőképernyős kommunikáció miatti új generáció megnevezésével, vannak olyan kutatók, akik szerint még az alfa generáció "sem létezik", tehát nem számolnak vele. Ez is egy kutatói döntés, hogy kinek az elnevezését, és évszámait fogadod el, és kommunikálod. Saját magam Magyarországon Tari Annamária évmeghatározását alkalmazom, mert az Egyesült Államokbeli határok korábban, a történelmi szabályok késése, vagy ellehetetlenítése miatt nem történhetett meg.
De mi van most?
A globalizáció miatt, egy hír, mint például ez is, olyan 2-3 perc alatt megkerüli a Földet. Az információ itt van. Vajon ott tart Magyarország, hogy a mesterséges intelligencia teljes integrálása miatt egy új generáció induljon el?
Emlékszem, hogy covid-generáció létezésével kapcsolatban is megkerestek már, akkor az volt a nézőpontom, hogy e kevés impulzus nem indít el egy teljes generációt, habár generációkra volt kihatása a jelenségnek.
Azt megítélni, hogy itthon, milyen hatása van ennek az ausztrál futuristának a nézete, az kihívás. Diskurzus alapnak nagyszerű, beszéljünk róla! Úgy tudom, hogy ő 15 évente új generációt lát maga előtt, gamma, theta, delta néven. Itt is saját nézőpontom az, hogy megadni előre, hogy 15 évente lesz egy új generáció szerintem már már vakmerőség mint bátorság.
Emlékszem, hogy megkérdeztek engem egyszer arról, hogy a Z generáció egy globális generáció e? És a válaszomban arra tértem ki, hogy ők a legelső generáció, akinek a gyerekkorában már adott volt az internet, és az összes információ azonnal éri el őket, és formálja a személyiségét. Ugyanazt hallgatja, látta itthon egy tini mint Londonban, és LA-ben, és Budapesten. Hasonlóság abban van, hogy adott a lehetőség, és a top sorozatok a fiataloknál, és zeneművek hasonlóak mindenhol. Ebből, visszahallottam, az derült ki , hogy én azonosnak mondtam a Z generációt. Szóval, lehet, hogy a futurista eredeti elképzelése ennél árnyaltabb.
Mindenesetre, azok a kérdések, amelyeket felhoz a következő generációt tekintve, MINKET is érint. Nem lehet értelmezni egy generációt SEM magában. Most is hat generáció él egymás mellett, és a környezetünk ugyanaz.
Szerző: dr. Bernschütz Mária, generációkutató, mentálhigiénés segítő
Szólj hozzá