Ypszilontól alfáig
Ahogy készültem egy alfa generációs előadásomra, egyre több könyvet gyűjtöttem össze, hogy na akkor most ezt is beleteszem, meg azt is belefonom, így nőtt az előadás anyaga, mint az Ariadné fonala... fontosnak tartottam erről külön is írni.
Miből lehet felkészülni? Lehet-e egyáltalán felkészülni?
Kihívás most szülőnek lenni, főképp alfa generációs szülőnek, mert az eddig alkalmazott nevelési egyszerűségek, heurisztikák nem, vagy részben alkalmazhatók. Más kommunikáció szükséges hozzájuk. Változott a (digitális) világ, változtak az értékek.
Az alfa generációnak a legidősebb az édesanyja, ők élnek a legtovább, és a világuk egyre komplexebb, és egyre több időt töltenek iskolapadban. De ez ránk is hat, mi is ebben a világban élünk!
Megváltoztak az önismeret lehetőségei, a digitális csatornákon nemcsak leépítő, hanem építő tartalmak is vannak. Rengeteg segítő videó, beszélgetés, podcast található. Természetesen mindezt okosan fogyasztva, nem menni diagnosztizálásba! De az, hogy szabadon fogyaszthatóak ezek a tartalmak az nagyszerű!
Önismeret
Legfontosabb a szülők, a felnőtt társadalom önismerete, enélkül nem lehet az alfákról beszélni. Sokszor beszélek mentálhigiéniés segítőként is az önismeretről, saját motivációnk felismeréséről, beazonosításáról. Hogy rajta kapjuk magunkat, éppen hány évesek vagyunk abban a reakcióban? Mert sokszor magunk is gyerekként viselkedünk, hiszen a gyermekkori trauma velünk tart (Orvos-Tóth, 2021)
Ide hoztam az anyaseb, és ismeretlen érzelmek könyvet. A bizonytalan kötődési mintáink (Lukács, 2020 in: Hogyan szeress!) meghatározóak a saját anyasági, nevelési, kapcsolódási mintáinkra, és öntudatlanul cselekedetere visz. Ezért érdemes megnézni, rendelkezünk-e anyasebbel? Vagy ha épp elhanyagoltak a gyermekkorban, mert mindkét szülőd dupla műszakban dolgozott, több testvéred van, akkor idejük, energiájuk nem maradt veled foglalkozni. És elhanyagolták az érzelmeidet, amelynek az lett a következményei, hogy te is automatikusan elhanyagolod, nem úgy érzékelsz, talán nem is veszed figyelembe saját, és mások érzéseit. Ez a könyv foglalkozik azzal, hogy elhanyagolt gyermekként felnövő szülő, hogyan reagál a szülőszerepben.
Gyermekismeret
Kim John Payne gyermekpszichológus könyveit is ajánlom az alfa szülők figyelmébe. Sok szakmai tapasztalatát adja át, emészthető formátumban, arra kérve a szülőket, hogy ebben a felvázolt és igazoltan komplex világban EGYSZERŰSÍTSENEK a gyerekek számára.
Az apapara blog olvasóinak nem újdonság Szél Dávid könyvei. Könnyű stílusban, közvetlenül ír az apaságról, de a gyermeknevelésről is. Számomra - és ez saját nézőpont - külön jó, hogy egy férfi ír kamaszokról olyan témában mint pornó, drog, kütyüzés.
Keretek
Sokat szoktam beszélni a keretek fontosságáról, és nemcsak szülői hanem céges workshopokon is. Mert azt hisszük, hogy bezzeg az én időmben, meg ezt illene tudni, meg hogyhogy nem tanította meg erre a szülője....
De, nincs mindig így.
Főképp, ha a fiatalokhoz szeretnél szólni. Ha ő a célcsoport. Akkor érdemes a célcsoport igényeit is nézni, ÉS a tiédet is. Az önkontroll, az önszabályozás, keretrendezés a pozitív nevelés fő mondanivalója. Mert nem minden IMPLICIT, nem győzök arról beszélni, hogy kommunikáljuk, mit szeretnénk. És ennek nagyszerű könyve és gyerekekhez elég jó irányadó könyv a pozitív fegyelmezés.
A közeli jövőnket határozza meg az, hogy az egyének mennyire képesek SZABÁLYOZNI a fogyasztásukat. Legyen ez tévé, mobil, ételfogyasztás! A pillecukor kísérletben hosszú időn keresztül vizsgálták az óvodás korú gyerekeket, hogy aki képes volt 10 percet várni, képes volt késleltetni a fogyasztását az milyen ember? Mert azt találták hosszútávban ezek az emberek sikeresebbek az életben, csak azért mert késleltették a fogyasztásukat. Az egész könyv erről a kutatásról, és a kutatásba bevont gyermekek analizálásáról szól.
Ezekkel a könyvekkel és eredményekkel felvértezve indultam el az alfa generációs szülői workshopra.
Nagyon érzékeny terület ez, az előadás bevezetője már úgy megérintette az egyik szülőt, hogy ki kellett mennie. Igen, ez az önismeret mélysége, sokéves terheket hozunk fel a (ön)megfigyelés által. Azonban itt a hely és az idő arra, hogy könnyebb legyen együtt élnünk, együtt működnünk.
Szerző: dr. Bernschütz Mária, generációkutató, mentálhigiénés szakértő
Szólj hozzá